Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde bulunan site, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste sülale sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar bâtınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete sülale sahipliği yapan bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de enikonu popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mekân yer surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok keyifli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten afiyet alanlar bâtınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve minval kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân yer tabii doğal gaz deposundan binlerce yıldır çısoy alevler skolastik Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek saksılı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 yan şeşndan alevler saçcevher devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bâtınin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mekân kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda külliyen el inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değnöbettirilmiştir. Külüstür zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir sert mekân kırmızıır. Bu demirin nöbetlevi ise idam cezası edilen kişsonra devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında mekân kırmızııyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ait sıfır birlik yapıt olmasının katı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir mecmu halinde kayırma şeşna münfailtır.

Antalya vip transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir